ban3.png

718 18 sierpnia br. z parafii Świętej Trójcy w Berezie wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie - Patronki diecezji pińskiej. Wzięło w niej udział 147 osób - z tutejszej parafii a także z różnych stron Białorusi. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Serce Maryi – pocieszenie zagubionych". Pielgrzymi każdego dnia uczestniczyli we Mszy świętej, śpiewali Godzinki, odmawiali różaniec, słuchali konferencji i śpiewali pieśni wychwalające Boga i oddające cześć Maryi. Jednego dnia odprawiali w drodze Drogę Krzyżową. Przez cały czas pielgrzymowania mieli możliwość korzystania z sakramentu pokuty i porozmawiania z kapłanami. Szli do Matki z różnymi intencjami własnymi, jak też ludzi, którzy polecali im swoje troski. Każdego dnia składali ofiarę z trudu pielgrzymowania, byly to szczególne rekolekcje w drodze.

718 2Za pielgrzymkę był odpowiedzialny ks. Włodzimierz Buklarewicz SAC – proboszcz z Berezy, pomocą służyli księża Pallotyni z Woronowa, Hermaniszek, Żłobina oraz księża diecezjalni z Prużany i z Brześcia. W pielgrzymce aktywny udział brały nasze Siostry: s. Olga Rynkiewicz SAC, s. Natallia Dremo SAC i przez jeden dzień s. Śnieżana Wieryszko SAC oraz Siostry Szarytki z Brześcia.

W dniach 11-12 sierpnia miały miejsce tradycyjne uroczystości maryjne w sanktuarium w Łagiszynie. Szczególną atmosferę tego święta, które odbywa się w weekend poprzedzający uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tworzyli liczni pielgrzymi, przybywają do Dziewicy w cudownej ikonie. Do Maryi dotarła także piesza pielgrzymka z Baranowicz. Różnymi środkami transportu podróżowało także wielu wiernych z parafii diecezji pińskiej i innych miejscowości Białorusi. Z Berezy przybyli pielgrzymi autobusem z s. Elżbietą Tkacz SAC i s. Śnieżaną Wieryszko SAC.

Wieczorem 11 sierpnia wszystkich pieszych pielgrzymów uroczyście powitał u progu sanktuarium biskup piński Antoni Dziemianko wraz z kustoszem ks. Andrzejem Szutem. W swoim powitalnym przemówieniu Biskup diecezji pińskiej porównał pielgrzymów do dzwonów, które idąc długimi drogami Polesia, swoim przykładem i modlitwą wzywają wszystkich ludzi do zwrócenia serc ku Bogu, do myślenia o tym, co wieczne i do powierzenia się opiece Matki Bożej.

Niezwykła atmosfera duchowości pielgrzymkowej towarzyszyła Mszy świętej wieczornej 11 sierpnia, odprawianej przy ołtarzu polowym w pobliżu sanktuarium. Mszę świętą celebrował biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Welikosielec. Razem z nim liturgię odprawiali bp Demianko, administrator apostolski katolików obrządku bizantyjskiego na Białorusi, archimandryt Siergiej Gajek oraz wielu księży diecezji pińskiej. Homilię wygłosił ks. Dimitrij Kiernoga z Łunintów. Ksiądz skupił uwagę pielgrzymów i wszystkich zgromadzonych wiernych na bezgranicznym zaufaniu Bogu jako kluczowi do świętości, które pokazuje nam Najświętsza Maryja Panna.

O północy nabożeństwo kontynuowano tradycyjną procesją światła wokół sanktuarium, podczas której wszyscy duchowni i osoby konsekrowane wraz z pielgrzymami i zgromadzonymi wiernymi udali się ze świecami z kopią obrazu Matki Bożej przy śpiewach maryjnych i modlitwie. Blask świec rozjaśniał ciemności w pobliżu tronu cesarzowej Polesia.

Całonocne czuwanie i adoracja Najświętszego Sakramentu przy cudownej ikony Matki Bożej Łagiszyńskiej zakończyła się o świcie tradycyjnym nabożeństwem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i poranną Mszą Świętą, celebrowaną przez ks. Andrzeja Szuta.

Uroczystości zakończyła 12 sierpnia o godz. 10,00 Msza święta, celebrowana przez biskupa pomocniczego archidiecezji mińsko-mohylewskiej Jerzego Kosobuckiego.

Eucharystię sprawowali także bp Demianko, bp Wielikosielec, archimandryt Gajek i wielu księży diecezji pińskiej. Homilię wygłosił ks. dr Jan Salomon. Kapłan skupił uwagę wiernych na wierności Maryi, która pomimo różnych okoliczności Jej życia i niezrozumienia, z ludzkiego punktu widzenia, kompletności planów Bożych, pozostała wierna i medytowała nad Słowem Bożym, aby jak najwierniej wypełnić wolę Najwyższego.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup Kosobucki zachęcał pielgrzymów i wszystkich zgromadzonych wiernych, aby uczyli się od Maryi radości w nadziei. Jak zauważył Hierarcha, nadzieja chrześcijańska jest pełna optymizmu, gdyż otwiera przed każdym człowiekiem perspektywę życia wiecznego w Królestwie Bożym.

Następnie proboszcz sanktuarium ks. Andrzej Szut podziękował szczególnie tym wszystkim, którzy przyczynili się do odnowy kościoła w Łagiszynie, który w tym roku obchodzi 110. rocznicę konsekracji. Dziękując pielgrzymom za świadectwo wiary i modlitwy, ksiądz zaprosił ich na kolejną tradycyjną pieszą pielgrzymkę z Baranowicz i Berezy do Matki Bożej Łagiszyńskiej, która rozpocznie się 6 sierpnia przyszłego roku.

s. Elżbieta Tkacz SAC

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

1.png

INTENCJA MISYJNA

2024 07

Siostry Pallotynki w Afryce

1 5 procent

dziękują za 1,5%

4.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter