ban4.png

699Dzielimy się ze wszystkimi wielką radością, po dwuletniej przerwie ponownie wyruszyła piesza pielgrzymka z Berezy do Łagiszyna – do Matki Bożej Królowej Polesia. Odbyła się ona w dniach od 9 do 12 sierpnia br. Równolegle miała miejsce piesza pielgrzymka z Baranowicz do Łagiszyna.

W naszej pielgrzymce brało udział 150 osób, a jej kierownikiem był ks. Włodzimierz Buklarewicz SAC – proboszcz parafii Trójcy Świętej w Berezie. W pielgrzymce pomocą służyli: ks. Stanisław Waszkiewicz SAC z Berezy, ks. Denis Krywanosau SAC z Hermaniszek, ks. Józef Parfianowicz SAC ze Żłobina, ks. Eugeniusz Ejsmont SAC z Mińska, ks. Jacek Dubicki CM z Szereszewa, ks. Paweł Jaroszewicz z Prużany, ks. Jerzy Mioduszewski z Brześcia. Byli także klerycy Witalij Mickiewicz SAC i grekokatolik Cigran. Pomoc medyczną świadczyły pielęgniarki świeckie oraz dwie Siostry Szarytki z Brześcia – s. Tatiana i s. Jadwiga. O wyżywienie pielgrzymów dbała ekipa kuchenna – s. Olga Rynkiewicz SAC, Anna Minko, Anna Golec, Sergiej Łukianowicz, Włodzimierz Golec i Gienadij Jezierski.

Do Matki Bożej Łagiszyńskiej wędrowali pielgrzymi nie tylko z naszego prużańskiego dekanatu, ale też z różnych stron Białorusi. Dzielnie spisywały się dzieci pielgrzymujące wraz ze swoimi rodzicami.

 

W ciągu czterech dni wędrówki pielgrzymi rozważali temat: "Wielkość Maryi w Jej pokorze". Konferencje wygłaszane przez kapłanów dotyczyły 10 Bożych przykazań. Punktem centralnym każdego dnia była Eucharystia, w drodze modlono się na różańcu, koronką do Bożego Miłosierdzia, spiewano Godzinki i wiele pieśni wychwalających Boga oraz sławiących Najświętszą Maryję Pannę.

Pielgrzymowanie to szczególny trud drogi, która uczy, która przemienia serca. Uczy cierpliwości, wytrwałości, służby, rozumienia drugiego człowieka, dobroci i miłosierdzia, uczy miłości bliźniego.

Pielgrzymi szli w różnych intencjach osobistych, ale też i tych, które powierzali im nasi parafianie czy osoby spotykane na szlaku, dziękowali Bogu, przepraszali, prosili o potrzebne łaski. Do Łagiszyna dotarli 12 sierpnia ok. godz. 18,00, przywitani przez kustosza Sanktuarium ks. Tadeusza Szyszko. Tegoroczna pielgrzymka miała swój szczególny wymiar, gdyż związana była z jubileuszem 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łagiszyńskiej papieskimi koronami.

O godz. 22,00 została odprawiona uroczysta Msza święta w języku białoruskim z udziałem wszystkich pielgrzymów, którą celebrowali Abp mińsko-mohylewski Józef Staniewski, Bp Antoni Dziemianko – ordynariusz diecezji pińskiej, Bp Kazimierz Wielikosielec – biskup pomocniczy diecezji pińskiej, przedstawiciele kościoła greko-katolickiego i przybyli kapłani. Oprawę muzyczną miała młodzież z grupy berezowskiej. Następnie w programie był koncert muzyczny i całonocne czuwanie przed cudownym obrazem Królowej Polesia.

13 sierpnia do Łagiszyna przybyli pielgrzymi autokarami i samochodami osobowymi. Wśród parafian z Berezy były s. Śnieżana Wieryszko SAC i s. Elżbieta Tkacz SAC. O godz. 8,00 w Sanktuarium została odprawiona Msza święta w języku polskim, a o godz. 10,00 przy ołtarzu polowym uroczysta Eucharystia w języku białoruskim z udziałem pielgrzymów, którą celebrowali biskupi i licznie zgromadzeni kapłani. Głównym celebransem był Abp Józef Staniewski, a kazanie wygłosił Bp Kazimierz Wielikosielec. Oprawę muzyczną miała młodzież z Baranowicz. Dary ofiarne nieśli przedstawiciele różnych dekanatów naszej pińskiej diecezji oraz przedstawiciele duchowieństwa i osób konsekrowanych. Przed zakończeniem Mszy świętej serdecznie podziękowano Arcybiskupowi Józefowi za przybycie, za wspólną modlitwę i złożono szczere życzenia na dalszą służbę kościołowi na Białorusi.

Pielgrzymi wracali do swoich domów zmęczeni i szczęśliwi, bo każdy swój krok w drodze ofiarowali Bogu na Jego chwałę, na podziękowanie za otrzymane łaski; każde bicie serca było podziękowaniem Maryi za to, że dała nam Syna Zbawiciela, że nieustannie nami się opiekuje, że uczy nas pokory, wierności, wytrwałości, służby. Niech Boże błogosławieństwo i opieka Maryi Królowej Polesia towarzyszą wszystkim, dzięki którym odbyła się ta pielgrzymka i którzy wspierali ją materialnie, modlitewnie i swoimi ofiarami.

s. Elżbieta Tkacz SAC

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

14.png

INTENCJA MISYJNA

2022 10

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

4.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter