ban7.png

660 1

Od 12 do 15.09 trwała 34 zagraniczna podróż Papieża, której hasłem były słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Papież odwiedził kilka miast i odbył wiele spotkań z przedstawicielami wszystkich wyznań, pokoleń, ugrupowań politycznych i społecznych jakie tworzą bogaty i różnorodny obraz tego kraju.

S. Elżbieta Lidzbarska i s. Paulina Szałek uczestniczyły we wtorek w spotkaniu Papieża z romską wspólnotą na osiedlu Lumik IX w Koszycach.

Ja udałam się w środę, która była dniem wolnym od pracy, do Šaštína.

Od 1927 Matka Boża Bolesna jest patronką Słowacji, dlatego co roku do sanktuarium w Šaštínie przybywa pielgrzymka narodowa. W Republice Słowackiej jest to święto narodowe. Tam tez 15.09 przybył Ojciec Święty. Na jego spotkanie wyruszyła z naszej parafii liczna grupa pielgrzymów. Część udała się autobusem a pozostali prywatnymi samochodami. Wyjechaliśmy o 01.00 w nocy. Po pięciu godzinach jazdy przybyliśmy na ogromne pola przeznaczone na parkowanie. Od sektorów, które znajdowały się za Bazyliką dzieliło nas ok 2 km. Przeszliśmy tam pieszo wraz z tłumem 60 tysięcy osób. Miłym zaskoczeniem były liczne młode rodziny, które przyjechały wraz z dziećmi, często maluchami wiezionymi w wózeczkach.

660 2

Po przybyciu do Šaštína Papież najpierw pomodlił się z biskupami słowackimi w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Następnie pozdrowił wiernych zgromadzonych przed Bazyliką i udał się na błonia za Bazyliką , gdzie przewodniczył Mszy św. Wraz z Papieżem Mszę św. koncelebrowali wszyscy biskupi Słowacji i ok.500 kapłanów.

Na wstępie homilii zauważył, że tak jak w logo tej apostolskiej wizyty jest przedstawiona droga do wnętrza serca, nad którym wznosi się krzyż, tak Maryja jest drogą, wprowadzającą nas do Serca Chrystusa, który oddał swoje życie z miłości do nas. Wskazał na Maryję jako wzór wiary i zachęcił do dostrzeżenia trzech cech tej wiary: drogę, proroctwo i współczucie. Mówiąc o wierze Maryi wyruszającej w drogę Ojciec Święty podkreślił, że Maryja Dziewica jest „wzorem wiary narodu słowackiego: wiary, która wyrusza w drogę, zawsze ożywiana prostą i szczerą pobożnością, zawsze pielgrzymująca w poszukiwaniu Pana.

Natychmiast po zwiastowaniu Maryja udaje się w drogę, aby służyć krewnej św. Elżbiecie. Nie pozostała ona bezczynnie aby kontemplować samą siebie, przeciwnie otrzymany dar przeżywała jako posłanie, stała się ucieleśnieniem tej niecierpliwości, z jaką Bóg pragnie przyjść do każdego człowieka aby dać mu zbawienie.

Tak samo my, idąc, mamy przezwyciężać pokusę wiary statycznej, zadowalającej się jakimś obrzędem lub dawną tradycją. Musimy wychodzić natomiast ze swoich ograniczeń, nosić w plecakach nasze radości i smutki, i czynić z życia pielgrzymkę miłości do Boga i do braci.

Następnie wskazał na rys proroczy wiary Maryi. Zaznaczył, że jesteśmy powołani, aby być świętymi i niepokalanymi w miłości (por. Ef 1, 4) i wezwał słowackich katolików, aby byli „znakami sprzeciwu” w świecie, chrześcijanami, którzy potrafią swoim życiem ukazać piękno Ewangelii.

Papież zachęcił swych słowackich słuchaczy do krzewienia postawy współczującej. „Wpatrując się w Dziewicę Matkę Bolesną, otwieramy się na wiarę, która staje się współczuciem, która staje się dzieleniem życia z tymi, którzy są zranieni, którzy cierpią i którzy są zmuszeni nieść na swoich ramionach ciężkie krzyże”.

Nie możemy tez zredukować wiary do roli cukru , który osłodzi trochę nasze życie. Jezus jest znakiem odrzucenia, przyszedł przynieść światło tam gdzie była ciemność i dlatego ciemność stale z Nim walczy. Jego Słowo przenika do naszego życia jak miecz, aby oddzielić ciemność od światła i wzywa nas do wyboru. Przed Jezusem nie można pozostać letnim, siedzieć na dwóch krzesłach równocześnie. To jest niemożliwe. Przyjąć Jezusa oznacza ,że również ja będę doświadczał prześladowań i ataków zła, aby On stał się dla mnie Zmartwychwstałym.

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – zakończył Franciszek swą homilię.''

Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty położył złotą różę przed słynącą łaskami figurą Matki Boskiej Siedmiu boleści. Poprzez ten gest wyraził swoją szczególną cześć dla Maryi Panny.

s. Elżbieta Malicka

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

10.png

INTENCJA MISYJNA

2021 12

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

2.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter