ban2.png

609Gdy trzy miesiące temu przybyłyśmy na Słowację, przyjęto nas jak dawno oczekiwane dobro, a właściwie jak kolejne dobro i błogosławieństwo Boże, którym dla tutejszych mieszkańców Smiżan, Novej Spisskiej Vsi i okolic najpierw stała się Wspólnota Księży Pallotynów. Wiele razy słyszałyśmy te ciepłe słowa:

„Ake to pożehnanie od Boha pre nas że su tu otcovia Pallotyni, a teraz aj wy Sestry tu pryśli…. Ake to pożehnanie”A po polsku brzmi to tak: Jakie to błogosławieństwo Boże dla nas że są tu Ojcowie Pallotyni, a teraz jeszcze wy tu przyszłyście…. Jakie to błogosławieństwo.”

Z późniejszych kontaktów ze Słowakami dowiedziałyśmy się, że naszego Świętego Założyciela nie poznali od początku, to znaczy, nie wraz z przybyciem Księży Pallotynów… Mówili że to poznanie nastąpiło później…. najpierw doświadczali ofiarnej kapłańskiej i pasterskiej posługi Wspólnoty pallotyńskiej, a gdy potem poznawali osobę św. Wincentego, to łączyli Jego działalność z działalnością Ojców Pallotynów (tak tu ich nazywają ). Tak więc św. Pallotti został tu poznany najpierw przez życie i pracę Ks. Pallotynów, a potem przez swoją biografię.

609 1Księża Pallotyni bardzo się starają, aby św. Wincenty był znany, a Jego charyzmat był dla innych inspiracją do pogłębiania duchowego życia z Bogiem. Zaopatrują wiernych w odpowiednią literaturę, często używają wstawienniczych modlitw przez pośrednictwo św. W. Pallottiego, a w szkolnej kaplicy czczony jest Jego wizerunek.

Pallotyńska praca duszpasterska z dziećmi, młodzieżą i rodzinami, zaowocowała kapłańskimi powołaniami z tej parafii i powstaniem wspólnoty świeckich ZAK, której członkowie ożywiani duchem św. Pallottiego są bardzo zaangażowani w życie parafii i pomoc charytatywną.

Poprosiłyśmy niektóre osoby o podzielenie się swoim doświadczeniem osobistych relacji z naszym Założycielem św. Wincentym Pallottim:

1)         „Osoba, charyzmat i działalność św. Wincentego Pallottiego, dzięki Księżom i członkom ZAK jest w naszej parafii dobrze znana. Ja św. Wincentego Pallottiego odczuwam najbardziej jako wielkiego Apostoła, który niestrudzenie wskazywał na wielkość i chwałę nieogarnionego Boga i na Jego nieustanną obecność i bliskość wśród ludzi. Dzięki myślom i działaniu św. Pallottiego zdałam sobie sprawę z wartości i potrzeby służby ludziom i troski o zbawienie każdego człowieka.”

2)         „ Św.Wincentego Pallottiego poznałam dzięki moim znajomym, którzy zapaleni przez działalność Świętego dawali swoim codziennym życiem piękny przykład, jak można każdego dnia przybliżać się do Boga przez charyzmat Św. Pallottiego. Próbuję też tak żyć, codziennie pamiętając na Jego słowa: Sempre piu i AIDG, które już wielokrotnie mnie zachęciły do czynienia dobra i pomogły mi w szukaniu Boga.”

3)         „Św.Wincenty Pallotti to święty, którego bliżej poznałam około pięć lat temu. Jest dla mnie wzorem w modlitwie i w apostolstwie. Dzięki ZAK i Ks. Pallotynom na Słowacji poznałam Świętego wielkich pragnień i czynów.       Uczę się żyć apostolsko jako laik, chrześcijanin i katolik… w mojej rodzinie, w pracy i w parafii. Uczę się w pełni przeżywać życie w tej służbie; uczę się modlitwy i wierności zobowiązaniom chrzcielnym, przez który zostałam przyjęta do Kościoła. Św. Wincenty uczy mnie dostrzegać i podziwiać Boga jako Nieskończoną Miłość i Miłosierdzie. Przez Jego wstawiennictwo mam w sobie tęsknotę, aby żyć zawsze i wszędzie ze wszystkim co mam i nie mam na chwałę Boga i dla zbawienia swojego oraz uświęcenia drugich.”

4)         „Nasi Ojcowie Pallotyni są już w naszej parafii więcej niż 27 lat. Myślę, że zapuszczone przez nich korzenie są tu już na długo… na stałe… i nie tylko w naszej parafii, ale także w sąsiednich parafiach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ich pracy wśród nas i z tego, że próbują jeszcze więcej dokonać… ze wszystkich sił i w każdym obszarze. Z ich strony jest to wielka ofiara, ale przecież w końcu tak działał ich Założyciel św. Wincenty Pallotti… czynił niesamowicie dużo… aż się wielokrotnie zastanawiałam czy to jest możliwe.

I tak nasi kapłani bardzo się starają w naszej parafii … Kiedy przybyli 1993 r. nie znaliśmy świętego o imieniu Wincenty Pallotti; dopiero gdy została wydana książka „Zwiastun przyszłości” mogliśmy zapoznać się z jego działalnością.   A nasi kapłani też wykonują swe obowiązki z wielkim zapałem i otwartością na nas… i mają szacunek i wdzięczność parafian.

Chcę powiedzieć nie tylko o Pallotynach, ale jeszcze o przybyciu Sióstr Pallotynek do naszej parafii. Postrzegamy je bardzo pozytywnie i cieszymy się z ich obecności, …z tego co wnoszą do naszej parafii. Życzymy im i sobie wielkiej wzajemnej otwartości…. ofiarujemy pomoc. Niech ich Bóg błogosławi.”

            Dzielimy się tymi kilkoma świadectwami, by przybliżyć wszystkim zainteresowanym jak na Słowacji postrzegany i odbierany jest nasz Święty Założyciel Wincenty Pallotti, a także Jego duchowi synowie i córki – członkowie ZAK.

Pozdrawiamy z modlitwą.  

Wspólnota Sióstr Pallotynek ze Smiżan na Słowacji.

                                   S. M. Elżbieta Lidzbarska SAC

                                   S.M. Elżbieta Malicka SAC

                                   S.M. Paulina Szałek SAC

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

17.png

INTENCJA MISYJNA

2021 03

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

5.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter