ban3.png

5 i 6 lipca br. odbyły się uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Bucławskiej – Królowej Białorusi, w których wzięli udział wszyscy biskupi Białorusi, nuncjusz apostolski Gabar Pinter, przedstawiciel Białoruskiej Prawosławnej Cerkwi, apostolski wizytator kościoła grekokatolickiego, licznie zgromadzeni kapłani, osoby konsekrowane, pielgrzymi, wierni z różnych stron Białorusi i goście z sąsiednich krajów.

Naszą pallotyńską rodzinę reprezentowali: ks. Eugeniusz Ejsmont SAC z Woronowa, który przyszedł do Bucławia w pieszej pielgrzymce z Lidy, ks. Józef Parfianowicz SAC, który przyjechał z parafianami ze Żłobina oraz s. Elżbieta Tkacz SAC, która przyjechała z parafianami z Berezy i Białozierska. W świętowaniu uczestniczyli także piesi pielgrzymi z naszych pallotyńskich parafii i parafianie z Woronowa, którzy przyjechali autokarem.

Późnym wieczorem 5 lipca plac przed Sanktuarium Matki Bożej zapełnił sie wiernymi i rozświetlił mnóstwem świec. Po tradycyjnej procesji z kopią cudownego obrazu rozpoczęła się o północy Msza święta, celebrowana przez nuncjusza apostolskiego Gabara Pintera.

Wszystkich zebranych przywitał arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Katolickich Biskupów na Białorusi i metropolita mińsko-mohylewski. Przedstawił także temat bucławskiego świętowania: „Królowo rodzin, módl się za nami”.

Nuncjusz apostolski stwierdził, że w Bucławiu czujemy się jak w domu, nasze serca, nasze życie, cała historia białoruskiej ziemi świadczą o wielkiej miłości Matki Bożej do każdego z nas, do białoruskiego narodu. W homilii powiedział m. in., że rodzina, jak każda wspólnota, rozpoczyna się od spotkania, spotkania z drugim człowiekiem, niepodobnym do mnie, z jego historią, charakterem, z jego talentami i brakami. Odnosząc się z szacunkiem jeden do drugiego, z pokorą przyznajemy, że cząstaka prawdy jest i w drugim człowieku, że my dopełniamy jeden drugiego i w ten sposób się ubogacamy. Podkreślił także, że Jezus pragnie, aby Jego uczniowie uczyli sie budować podobne odnoszenia i w szerszych wspólnotach, jak w rodzinie, tak i w parafii, miejscach pracy, wśród przyjaciół, w szkołach, uniwersytetach, urzędach, gdzie obok nas będzie brat czy siostra, gdzie będzie bliźni. Budowanie braterstwa to nie prosta sprawa, potrzebna jest tu pokora i gotowość przebaczania. Tylko tak możemy budować mosty, które nas zbliżają, a nie ściany, które nas oddzielają.

6 lipca uroczystej Mszy świętej o godz. 10,00 przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Na poczatku Eucharystii biskup Józef Kosobucki przywitał arcybiskupa Tadeusza, który w tym roku obchodzi 30-lecie biskupiej posługi. W homilii dostojny Jubilat skupił uwagę wiernych na pierszoplanowym duszpasterskim zadaniu Kościoła na Białorusi, jakim powinna być obrona rodziny przed kryzysem związku mężczyzny i kobiety. Mówił o licznych rozwodach, o pogorszeniu sytuacji demograficznej, o wzroście aborcji, sztucznego zapłodnienia, o ideologii gender, która przychodzi i na białoruską ziemię. Hierarcha stwierdził, że człowieczeństwo bez rodziny nie ma przyszłości i nadziei. Obrona rodziny i moralnego porządku to obowiązek wszystkich ludzi, religijnych organizacji i państwa. Zachęcił wiernych, aby swoim codziennym życiem potwierdzali wiarę w Ewangelię i w nauczanie Kościoła. Na koniec przez wstawiennictwo Maryi zawierzył białoruskie rodziny Jezusowi, prosił o cud odrodzenia rodzin, aby były krynicą radości i nadziei dla Ojczyzny a szczególnie dla młodzieży.

Na zakończenie uroczystości miała miejsce procesja eucharystyczna, podczas której były także niesione kopia obrazu Matki Bożej Bucławskiej i figura świętego Michała Archanioła – opiekuna Kościoła na Białorusi, która w tym roku peregrynuje po białoruskich parafiach.

Wszyscy zebrani modlili się o to, by Matka Boża – opiekunka Białorusi i Książę wojsk niebieskich przegonili z tutejszej ziemi wszelakie zło, aby dla białoruskiego narodu zaświeciło słońce prawdziwej nadziei, jaką daje Jezus Chrystus. 

s. Elżbieta Tkacz SAC

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

5.png

INTENCJA MISYJNA

Int 12 19

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

1.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter