ban6.png

70524 września 2023roku w parafii pw. św. Anny w Jekaterinburgu, oraz w naszej wspólnocie domowej świętowałyśmy Jubileusz 25 lat naszej apostolskiej posługi na Uralu. Przygotowując tę Uroczystość miałyśmy w pamięci, że jesteśmy kontynuatorkami misji zleconej nam przez św. Jana Pawła II, podczas Kapituły Generalnej naszego Zgromadzenia w Rzymie, w 1992 roku. Jesteśmy na drodze, którą przed nami przeszło 9 sióstr pallotynek, zostawiając w sercach ludzi wdzięczność.

Bardzo ucieszyłyśmy się możliwością przyjazdu do nas s. Prowincjalnej Iwony Nadziejko oraz s. Ludwiki Jastrzębskiej Koordynatorki misyjnej. Wizyta była także wizytacją prowincjalną w naszej wspólnocie. Wyrażamy wdzięczność Siostrom za spotkania pełne pokoju i siostrzanej jedności, za pomoc w przygotowaniu Uroczystości Jubileuszowej.

Czytaj więcej: Jubileusz 25 - lecia apostolskiej posługi Sióstr Pallotynek w Jekaterinburgu

719Na uroczystość ogłoszenia Prowincji Sióstr Pallotynek w Rwandzie, Siostra Przełożona Prowincjalna Iwona Nadziejko, wytypowała s. Rafałę Raś i s. Weronikę Sakowską z Kamerunu.

Poleciałyśmy z Duala do Rwandy 25 lipca br. Uroczystość odbyła się 4.08.2023 r. Na tę uroczystość przybyło dużo gości z różnych stron, bo też tego dnia były śluby wieczyste s. Alice HABANABAKIZE i s. Leoncie NYIRANEZA. Głównym celebransem był Ks. Kardynał Antoni KAMBANDA, towarzyszyło mu około 30 księży. Wielkie wrażenie było gdy do kościoła parafialnego w Masaka weszła bardzo długa procesja młodych Sióstr Pallotynek. Trudno jest opisać radość serca, gdy się widzi tyle młodych Sióstr i kandydatek. Pallotyński chór wykonywał przepięknie pieśni liturgiczne. Po złożeniu wiecznych ślubów i Eucharystii, odbyło się nadanie tytułu Prowincji dotychczasowej Regii Rwandyjsko- Kongijskiej. S. Rafała wręczyła Dekret przysłany z Generalatu s. Angeline KAMBUGU – Przełożonej Prowincjalnej, która go odczytała. Następnie wszystkie Siostry ustawiły się procesjonalnie i każda dostała do ręki piękną różę, którą procesjonalnie złożono u stóp Matki Bożej. Siostry odmówiły akt konsekracji. Następnie s. Angeline skierowała do zgromadzonych słowa wdzięczności, a później także s. Rafała. Następnie przybyliśmy na teren misyjny Sióstr, gdzie w ogromnej sali przygotowano przyjęcie. Sala została pięknie udekorowana przez Siostry. Do sali weszło ponad 300 osób. Było także miejsce przygotowane na podwórku, gdzie ustawione namioty pomieściły pozostałych gości. Posiłek był urozmaicony i wystarczyło go dla wszystkich. Ks. Kardynał został prawie do końca. W trakcie posiłku były różne przemówienia i prezenty. S. Weronika Sakowska także zabrała głos. Wieczorem goście się rozeszli. Następnego dnia odjechała Przełożona Prowincjalna z Tanzanii wraz ze swoją zastępczynią. My pozostałyśmy jeszcze kilka dni z Siostrami.

Powrót na Ziemię Rwandyjską.

Dn. 25-tego lipca s. Weronika Sakowska i s. Rafała Raś stanęły na ziemi rwandyjskiej, którą opuściły wiele lat temu. Na lotnisko w nocy przyjechała po nas s. Angeline – Przełożona Prowincjalna i wiele sióstr. W domu w Masaka mimo późnej pory przywitały nas śpiewem i tańcem postulantki i prepostulantki. Wielka owacyjna radość. Następnego dnia pojechałyśmy na Gikondo do Sióstr i do Księży Pallotynów. Wszędzie witano nas serdecznie. Popołudniu uczestniczyłyśmy we Mszy św. w Kobuga i odwiedziłyśmy Siostry od Aniołów.

Czytaj więcej: Uroczystość ogłoszenia Prowincji pw. Matki Bożej z Kibeho Sióstr Pallotynek

718 18 sierpnia br. z parafii Świętej Trójcy w Berezie wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie - Patronki diecezji pińskiej. Wzięło w niej udział 147 osób - z tutejszej parafii a także z różnych stron Białorusi. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Serce Maryi – pocieszenie zagubionych". Pielgrzymi każdego dnia uczestniczyli we Mszy świętej, śpiewali Godzinki, odmawiali różaniec, słuchali konferencji i śpiewali pieśni wychwalające Boga i oddające cześć Maryi. Jednego dnia odprawiali w drodze Drogę Krzyżową. Przez cały czas pielgrzymowania mieli możliwość korzystania z sakramentu pokuty i porozmawiania z kapłanami. Szli do Matki z różnymi intencjami własnymi, jak też ludzi, którzy polecali im swoje troski. Każdego dnia składali ofiarę z trudu pielgrzymowania, byly to szczególne rekolekcje w drodze.

718 2Za pielgrzymkę był odpowiedzialny ks. Włodzimierz Buklarewicz SAC – proboszcz z Berezy, pomocą służyli księża Pallotyni z Woronowa, Hermaniszek, Żłobina oraz księża diecezjalni z Prużany i z Brześcia. W pielgrzymce aktywny udział brały nasze Siostry: s. Olga Rynkiewicz SAC, s. Natallia Dremo SAC i przez jeden dzień s. Śnieżana Wieryszko SAC oraz Siostry Szarytki z Brześcia.

W dniach 11-12 sierpnia miały miejsce tradycyjne uroczystości maryjne w sanktuarium w Łagiszynie. Szczególną atmosferę tego święta, które odbywa się w weekend poprzedzający uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tworzyli liczni pielgrzymi, przybywają do Dziewicy w cudownej ikonie. Do Maryi dotarła także piesza pielgrzymka z Baranowicz. Różnymi środkami transportu podróżowało także wielu wiernych z parafii diecezji pińskiej i innych miejscowości Białorusi. Z Berezy przybyli pielgrzymi autobusem z s. Elżbietą Tkacz SAC i s. Śnieżaną Wieryszko SAC.

Wieczorem 11 sierpnia wszystkich pieszych pielgrzymów uroczyście powitał u progu sanktuarium biskup piński Antoni Dziemianko wraz z kustoszem ks. Andrzejem Szutem. W swoim powitalnym przemówieniu Biskup diecezji pińskiej porównał pielgrzymów do dzwonów, które idąc długimi drogami Polesia, swoim przykładem i modlitwą wzywają wszystkich ludzi do zwrócenia serc ku Bogu, do myślenia o tym, co wieczne i do powierzenia się opiece Matki Bożej.

Czytaj więcej: Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie

W szkole w Nkoum trwają prace remontowe. W międzyczasie pieką się rybki, by po skończonej pracy wspólnie coś przekąsić. Oprócz pracy jest dużo momentów, by pobyć razem, porozmawiać i odpocząć. pozdrawiam serdecznie i pamiętam z wdzięcznością w modlitwie.

717 1

s. Hanna

 717 2717 3

 

„Mama to słowo najcieplejsze, najbliższe sercu, najpiękniejsze.716

Mama to oczy czuwające.

Mama to ręce wiecznie coś robiące.

Mama to tylko cztery litery, a właściwie dwie – razy dwa…

A morze miłości w sobie ma”.

 

Maj i czerwiec dla Gródka to miesiące bardzo bogate w bardzo różne ważne wydarzenia.

Dzień Matki przeżywaliśmy w kościele na Mszy Świętej za nasze Mamy. Pamiętaliśmy też o tych, które zginęły w czasie wojny na Ukrainie.

Dzieci przygotowały „kwiaty balonowe” dla każdej Mamy, która przyszła na Mszę Świętą. Były z nami Mamy, których dzieci nie ma już wśród żywych. I takie, których dzieci mieszkają poza Ukrainą. I te nasze, ukochane, które są zawsze obok, na dobre i na złe.

s. Karolina Słomińska

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

2.png

INTENCJA MISYJNA

2023 12

Siostry Pallotynki w Afryce

1 5 procent

dziękują za 1,5%

4.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter