ban7.png

446W ramach projektu Dla Niepodległości sześcioro młodych przedstawicieli naszej sobotniej szkółki w Gródku Jagiellońskim włączyło się w konkurs „Niepodległość i Pamięć”. Kiedy na uroczystej gali zakończenia projektu, która miała miejsce w Równem, okazało się, że jedna z naszych młodych „dziennikarek” - Ania Dutko - otrzymała II nagrodę, nasza radość była ogromna.

Czas spisywania wspomnień opowiadanych przez ludzi starszych był dla młodych najlepszą lekcją historii, którą z ogromnym zaangażowaniem chcieli odrobić, aby przekazać innym, czym żyły poprzednie pokolenia Polaków.

Wszystkim uczestnikom tego wspaniałego konkursu serdecznie gratulujemy. Jednak szczególne słowa uznania i podziękowania kierujemy w stronę organizatorów tej pięknej akcji. Wielkie było wzruszenie osób opowiadających swe wspomnienia i ich wdzięczność za możliwość podzielenia się tym, co przeżyli. To jest także największą nagrodą dla każdego, kto w jakiejkolwiek formie włączył się w to dzieło.

s. Danuta Jarosz

44510 listopada 2018 r. o godz. 10.00 odbyła się w Żytomierzu gala finałowa konkursu „Pamięć i Niepodległość”, zorganizowanego w ramach projektu „DLA NIEPODLEGŁOŚCI” przez Fundację Wolność i Demokracja.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkółki Języka Polskiego przy Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Korostyszewie, którzy mieli za zadanie porozmawiać z najstarszymi członkami swych rodzin i opisać na podstawie ich wspomnień, w jaki sposób ich przodkowie kultywowali swą polskość. Dzieci i młodzież z entuzjazmem podjęli trud spisywania wspomnień dziadków i pradziadków, tworząc relacje, które są bardzo cenne, gdyż niektórzy rozmówcy byli już w podeszłym wieku. Młodzi ludzie żywo angażowali się w poszukiwanie więzów łączących ich przodków z Ojczyzną, do czego świetną okazją było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Słuchanie i spisywanie wspomnień wzmocniło ich tożsamość i poczucie przynależności narodowej z jednej strony, a z drugiej dało im nową wiedzę o historii rodzinnej. Umocniło w nich także przekonanie, że mniejszość polska na tych terenach jest po prostu „u siebie” i że istnieją na to mocne argumenty historyczne.

Główna nagroda w konkursie została przyznana SZKÓŁCE przy Zgromadzeniu Sióstr Pallotynek w Korostyszewie.

Drugą nagrodę otrzymały Anastazja i Anna Wachowskie za rozmowę z dziadkiem Wiktorem Wachowskim (Korostyszew).

Oto fragment nagrodzonego wywiadu:

Czytaj więcej: Konkurs „Niepodległość i Pamięć", Korostyszew

4447 listopada 2018 r., z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Pani Julia Martyniuk przeprowadziła lekcję na temat ,,Niepodległość to wolność” dla uczniów klas II, III i IV Szkółki Języka Polskiego przy Zgromadzeniu Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego w Korostyszewie, leżącym w Obwodzie Żytomierskim na Ukrainie.

Nauczycielka przypomniała uczestnikom lekcji, że Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym w Polsce i wyjaśniła dlaczego jest obchodzone w listopadzie. Dzieci zapoznały się bliżej z historycznymi postaciami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Miały również możliwość pracy w zespole, wysłuchania mini wykładu związanego z tematem oraz wspólnego śpiewania pieśni.

Lekcja została przeprowadzona w ramach projektu Dla Niepodległości. Program doskona-lenia nauczycieli przedmiotów ojczystych ze wschodu i Zachodu” finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

443

W sobotę, 10 listopada, w Domu Sióstr Pallotynek w Gródku Jagiellońskim świętowaliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Dzieci z sobotniej szkółki wraz z rodzicami i zaproszeni goście na czele z ks. Proboszczem naszej parafii, zostali serdecznie powitani na placu przed domem. Tam każdego z uczestników dwoje dzieci ze szkółki w polskim stroju regionalnym udekorowało biało-czerwonym kotylionem, wręczając także każdemu: „Śpiewnik polskich pieśni patriotycznych”. 

Czytaj więcej: Świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

konto adopcyjne s. Teresa:

98 1240 6218 1111 0000 4611 6835 

konto adopcyjne s. Małgorzata: 

84 1240 1082 1111 0010 3893 6415 

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

15.png

INTENCJA MISYJNA

Int 03 19

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

2.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter