Rozpoczynamy jak co roku Mszą św., na której prosimy Boga o Jego błogosławieństwo dla uczniów i nauczycieli. Wszyscy uczniowie cieszą się ze spotkania z kolegami i koleżankami, a przede wszystkim z tego, że mogą chodzić do szkoły, bo w Kamerunie dla wielu dzieci to jeszcze przywilej.
Niech Boża pomyślność nam wszystkim towarzyszy.
s. Hanna Gnatowska SAC
24 września 2023roku w parafii pw. św. Anny w Jekaterinburgu, oraz w naszej wspólnocie domowej świętowałyśmy Jubileusz 25 lat naszej apostolskiej posługi na Uralu. Przygotowując tę Uroczystość miałyśmy w pamięci, że jesteśmy kontynuatorkami misji zleconej nam przez św. Jana Pawła II, podczas Kapituły Generalnej naszego Zgromadzenia w Rzymie, w 1992 roku. Jesteśmy na drodze, którą przed nami przeszło 9 sióstr pallotynek, zostawiając w sercach ludzi wdzięczność.
Bardzo ucieszyłyśmy się możliwością przyjazdu do nas s. Prowincjalnej Iwony Nadziejko oraz s. Ludwiki Jastrzębskiej Koordynatorki misyjnej. Wizyta była także wizytacją prowincjalną w naszej wspólnocie. Wyrażamy wdzięczność Siostrom za spotkania pełne pokoju i siostrzanej jedności, za pomoc w przygotowaniu Uroczystości Jubileuszowej.
Czytaj więcej: Jubileusz 25 - lecia apostolskiej posługi Sióstr Pallotynek w Jekaterinburgu
Na uroczystość ogłoszenia Prowincji Sióstr Pallotynek w Rwandzie, Siostra Przełożona Prowincjalna Iwona Nadziejko, wytypowała s. Rafałę Raś i s. Weronikę Sakowską z Kamerunu.
Poleciałyśmy z Duala do Rwandy 25 lipca br. Uroczystość odbyła się 4.08.2023 r. Na tę uroczystość przybyło dużo gości z różnych stron, bo też tego dnia były śluby wieczyste s. Alice HABANABAKIZE i s. Leoncie NYIRANEZA. Głównym celebransem był Ks. Kardynał Antoni KAMBANDA, towarzyszyło mu około 30 księży. Wielkie wrażenie było gdy do kościoła parafialnego w Masaka weszła bardzo długa procesja młodych Sióstr Pallotynek. Trudno jest opisać radość serca, gdy się widzi tyle młodych Sióstr i kandydatek. Pallotyński chór wykonywał przepięknie pieśni liturgiczne. Po złożeniu wiecznych ślubów i Eucharystii, odbyło się nadanie tytułu Prowincji dotychczasowej Regii Rwandyjsko- Kongijskiej. S. Rafała wręczyła Dekret przysłany z Generalatu s. Angeline KAMBUGU – Przełożonej Prowincjalnej, która go odczytała. Następnie wszystkie Siostry ustawiły się procesjonalnie i każda dostała do ręki piękną różę, którą procesjonalnie złożono u stóp Matki Bożej. Siostry odmówiły akt konsekracji. Następnie s. Angeline skierowała do zgromadzonych słowa wdzięczności, a później także s. Rafała. Następnie przybyliśmy na teren misyjny Sióstr, gdzie w ogromnej sali przygotowano przyjęcie. Sala została pięknie udekorowana przez Siostry. Do sali weszło ponad 300 osób. Było także miejsce przygotowane na podwórku, gdzie ustawione namioty pomieściły pozostałych gości. Posiłek był urozmaicony i wystarczyło go dla wszystkich. Ks. Kardynał został prawie do końca. W trakcie posiłku były różne przemówienia i prezenty. S. Weronika Sakowska także zabrała głos. Wieczorem goście się rozeszli. Następnego dnia odjechała Przełożona Prowincjalna z Tanzanii wraz ze swoją zastępczynią. My pozostałyśmy jeszcze kilka dni z Siostrami.
Powrót na Ziemię Rwandyjską.
Dn. 25-tego lipca s. Weronika Sakowska i s. Rafała Raś stanęły na ziemi rwandyjskiej, którą opuściły wiele lat temu. Na lotnisko w nocy przyjechała po nas s. Angeline – Przełożona Prowincjalna i wiele sióstr. W domu w Masaka mimo późnej pory przywitały nas śpiewem i tańcem postulantki i prepostulantki. Wielka owacyjna radość. Następnego dnia pojechałyśmy na Gikondo do Sióstr i do Księży Pallotynów. Wszędzie witano nas serdecznie. Popołudniu uczestniczyłyśmy we Mszy św. w Kobuga i odwiedziłyśmy Siostry od Aniołów.
Czytaj więcej: Uroczystość ogłoszenia Prowincji pw. Matki Bożej z Kibeho Sióstr Pallotynek
8 sierpnia br. z parafii Świętej Trójcy w Berezie wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie - Patronki diecezji pińskiej. Wzięło w niej udział 147 osób - z tutejszej parafii a także z różnych stron Białorusi. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Serce Maryi – pocieszenie zagubionych". Pielgrzymi każdego dnia uczestniczyli we Mszy świętej, śpiewali Godzinki, odmawiali różaniec, słuchali konferencji i śpiewali pieśni wychwalające Boga i oddające cześć Maryi. Jednego dnia odprawiali w drodze Drogę Krzyżową. Przez cały czas pielgrzymowania mieli możliwość korzystania z sakramentu pokuty i porozmawiania z kapłanami. Szli do Matki z różnymi intencjami własnymi, jak też ludzi, którzy polecali im swoje troski. Każdego dnia składali ofiarę z trudu pielgrzymowania, byly to szczególne rekolekcje w drodze.
Za pielgrzymkę był odpowiedzialny ks. Włodzimierz Buklarewicz SAC – proboszcz z Berezy, pomocą służyli księża Pallotyni z Woronowa, Hermaniszek, Żłobina oraz księża diecezjalni z Prużany i z Brześcia. W pielgrzymce aktywny udział brały nasze Siostry: s. Olga Rynkiewicz SAC, s. Natallia Dremo SAC i przez jeden dzień s. Śnieżana Wieryszko SAC oraz Siostry Szarytki z Brześcia.
W dniach 11-12 sierpnia miały miejsce tradycyjne uroczystości maryjne w sanktuarium w Łagiszynie. Szczególną atmosferę tego święta, które odbywa się w weekend poprzedzający uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tworzyli liczni pielgrzymi, przybywają do Dziewicy w cudownej ikonie. Do Maryi dotarła także piesza pielgrzymka z Baranowicz. Różnymi środkami transportu podróżowało także wielu wiernych z parafii diecezji pińskiej i innych miejscowości Białorusi. Z Berezy przybyli pielgrzymi autobusem z s. Elżbietą Tkacz SAC i s. Śnieżaną Wieryszko SAC.
Wieczorem 11 sierpnia wszystkich pieszych pielgrzymów uroczyście powitał u progu sanktuarium biskup piński Antoni Dziemianko wraz z kustoszem ks. Andrzejem Szutem. W swoim powitalnym przemówieniu Biskup diecezji pińskiej porównał pielgrzymów do dzwonów, które idąc długimi drogami Polesia, swoim przykładem i modlitwą wzywają wszystkich ludzi do zwrócenia serc ku Bogu, do myślenia o tym, co wieczne i do powierzenia się opiece Matki Bożej.
Czytaj więcej: Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Królowej Polesia w Łagiszynie