ban1.png

Jesteśmy w okresie Wielkiego Postu. Pragnę napisać dzisiaj o Larysie, naszej parafiance. Jest niezwykle piękną kobietą. Mam na myśli piękno wewnętrzne. Znam ją tyle lat więc wiem co piszę. Pracuje w księgarni. Kocha swoją pracę i w ogóle świat książek. Jeśli ktoś poszukuje jakiejś książki na prezent, to na pewno doradzi trafiając w dziesiątkę. 619Zagląda do nich, od czasu do czasu, znany hokeista Paweł Dacuk i kupuje dużo książek dla dwójki swoich dzieci. Zazwyczaj bierze wszystko co mu proponują wziąć. Otóż parę dni temu pojawił się w ich sklepie. I oczywiście wzbudził ogólne zainteresowanie, jak zwykle zresztą. Nasza Larysa zniknęła na zapleczu, żeby niczego nie doradzać, nie narzucać, a zostawić mu swobodę wyboru. Jakie było jej zdziwienie, kiedy jedna ze współpracownic przyszła i powiedziała, że on prosi ją, Larysę, aby podeszła. Cóż było robić? Musiała wyjść z ukrycia. Okazało się, że kupił 10 paczek drewnianych puzzli. Każda paczka kosztowała 4 i pół tysiąca rubli. Jest to duża suma. Chciał, aby Larysa wzięła to pod swoją opiekę, te 10 paczek, i jeżeli zdarzy się, że jakieś dziecko będzie chciało takie pudełko, a mama powie, że nie ma pieniędzy, to po prostu to dała. Zaskoczona Larysa wzięła te 10 paczek, ale musiała zgłosić to swojej kierowniczce, bo normalnie nie wolno im nic przyjmować. Kierowniczka jest bardzo nieprzychylnie nastawiona do kościoła, a Larysa nie kryje się ze swoją wiarą. Nigdy nikomu niczego nie narzuca, szanuje innych, chętnie innym pomaga. Jest bardzo lubiana i szanowana nie tylko w pracy, ale w ogóle i w naszej parafii. Nasze parafianki bardzo ją cenią za jej cichą dobroć i wewnętrzną radość, którą obdarza innych. No więc kiedy Larysa opowiedziała tę historię swojej kierowniczce, tamta była w szoku. Pół dnia powtarzała za każdym razem, kiedy zobaczyła naszą Larysę, że w tym coś musi być… Miała na myśli Boga. Piękna historia, prawda? Taki to mamy skarb wśród naszych parafian. Tych skarbów jest oczywiście więcej, ale dziś o niej mowa. A sama ma takie ciężkie życie… Jej siła w ciszy i ufności…jak mówi Izajasz. Ma w sobie tyle dobra, spokoju, ciepła…

Jest czas Wielkiego Postu. Jej postawa pokazuje, że nie musimy robić wielkich rzeczy. Uczciwie i sumiennie wypełniać swoje obowiązki, nie narzekać na swój los, uśmiechać się do innych… Oddać wszystko Jezusowi i Jemu zaufać. On zrobi resztę.

Jeszcze jedną sprawą chcę się z wami podzielić. Teraz jest trudny czas dla wielu. W znacznej mierze przez pandemię. I przyszedł mi do głowy pewien pomysł! Pomyślałam, że dobro czynione wspólnie ma większą wartość niż czynione w pojedynkę. Ameryki nie odkryłam. To jest w naszym charyzmacie. Tylko sobie przypomniałam. Ustaliliśmy z ks. proboszczem, że będzie ogłaszać na niedzielnych Mszach św. zbiórkę żywności i pieniędzy dla osób w potrzebie. Jest Wielki Post, kto może i chce pomóc, a nie wie jak, to proszę bardzo, jest możliwość. Parafianie nie zawiedli. Po każdej Mszy św. była wędrówka do skrzynki w zakrystii…

A ja patrzyłam z radością na tych, którzy nieśli coś potrzebującym, na ich radość. Ten, kto obdarowuje innych sam otrzymuje wiele w zamian. A obdarowani cieszyli się, że nie zostali sami ze swoją biedą. Dobroć zawsze zostawia za sobą jakby smugę światła… I tak przeżywamy czas Wielkiego Postu u nas, na Uralu.

Serdecznie pozdrawiam. Z wdzięczną modlitwą

s. Maria Ganakowska SAC z Jekaterynburga

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

618 1Wydawało się, że tegoroczny Wielki Post będzie przypominać adwentowe oczekiwanie. Było tak dużo śniegu i porządne mrozy. Tymczasem, pierwsza niedziela Postu przyniosła gwałtowną zmianę pogody, pojawiło się słońce, dodatnia temperatura i dużo wody, jak w czasie potopu.

Trwają lekcje religii i przygotowanie 93 dzieci do pierwszej Komunii świętej. Powoli przygotowujemy alby, które na Uroczystość, dzieci wypożyczają w parafii. W tej grupie „nowych przyjaciół Jezusa” jest też mała wspólnota młodzieży ze starszych klas. To ci, którzy z różnych powodów nie mogli przystąpić do sakramentu spowiedzi i komunii św. ze swoimi rówieśnikami, w klasie czwartej.

618 2Pracujemy w parafialnym „Caritas”. To miejsce, w którym potrzebujący mogą zaopatrzyć się w odzież. Przygotowujemy także składy do przyjęcia z Niemiec nowego transportu z pomocą. Odwiedzamy osoby starsze i chore.

24 lutego (środa), w Woronowie odbyło się pierwsze nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla dzieci. Przez cały Post będzie miało ono miejsce właśnie tego dnia tygodnia. Na filii parafialnej, w Poleckiszkach, tę modlitwę dzieci będą przeżywać w czasie katechezy, wspólnie z rodzicami.

Trwają bieżące remonty naszego domu. Zakończony został korytarz na dole. W tej chwili trwają prace w refektarzu.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc przy realizacji remontów w naszym domu.

Siostry Pallotynki z Woronowa

Drodzy Dobrodzieje!

617617 1Od 15 lutego br. w naszym domu w Berezie na Białorusi ponownie pracują robotnicy. Po kilkumiesięcznej przerwie wznowiłyśmy remont. Pierwsze piętro jest już prawie wykończone, trzeba tylko dokupić brakujące meble, a na parterze jest wykończona jedynie kuchnia. Obecnie są remontowane pokoje gościnne, łazienki, kaplica, klatka schodowa i korytarze. Znów jest dużo hałasu, kurzu i mozolnej pracy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że bez Waszych wyciągniętych w naszą stronę pomocnych dłoni, bez Waszych dobrych serc, wszystko to, co dzieje się u nas, byłoby niemożliwe.

Pan Jezus powiedział do siostry Faustyny: "... jeżeli ufność twoja będzie wielka, to hojność Moja nie będzie znać miary" (Dz 548). Staramy się bezgranicznie ufać Jezusowi i w każdy kolejny dzień naszego życia weryfikujemy tę ufność. Doświadczamy ogromu Bożej łaski, Bożej pomocy. Wierzymy, że w naszej codzienności nigdy nie jesteśmy same, bo Jezus nam nieustannie towarzyszy i posyła dobrych ludzi, którzy nas na różne sposoby wspierają – modlitwą, dobrym słowem, życzliwością a także pomocą materialną.

Czytaj więcej: Wiadomości z Berezy

616616 1W całej diecezji Doume Abong-Mbang zostały zorganizowane pielgrzymki młodzieżowe z okolicznych wiosek do miejscowych parafii.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki było: Solidarni z moim bratem na wzór Chrystusa.

Jak widać na zdjęciach, młodzież dopisała. Dzieleniu się własnym doświadczeniem jak być chrześcijaninem w obecnym świecie, nie było końca.

s. Fabiana Leitgeber SAC

615 0Drodzy Dobrodzieje,

weszliśmy już w okres Wielkiego Postu, który ma nas przygotować do głębokiego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pana. To przygotowanie to nie tylko wysiłek osobisty każdego z nas, ale przede wszystkim otwarcie na Bożą łaskę. Ma to być czas nawrócenia, czynienia pokuty przez post, a jeszcze bardziej przez czynną miłość. Każdy z nas przeżyje ten czas według własnych pragnień i możliwości. Pomocą w podjęciu tego wysiłku jest rozważanie Męki Pańskiej – miłości zbawczej Chrystusa do człowieka.

Na Białorusi, podobnie jak w Polsce, w każdy piątek Wielkiego Postu odprawiamy w naszych kościołach Drogę Krzyżową, w każdą niedzielę śpiewamy Gorzkie Żale, uczestniczymy w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych.

Pozwólmy, aby Bóg przeprowadzał nas ze śmierci do życia, z życia w grzechu do życia w łasce. Odrzućmy zewnętrzny hałas, wyciszmy nasze serca, niechaj pogłębia się nasza więź z Bogiem. Wszystko, co będziemy w tym okresie podejmować, niech będzie przeniknięte miłością do Boga i do drugiego człowieka. Weźmy świadomie na ramiona swój krzyż, przyjmijmy go, choć może często nas to przerasta. Pamiętajmy jednak, że tracąc życie dla Jezusa, zachowujemy je i jest to nasza droga do nieba.

Pragniemy podzielić się z Wami, Drodzy Dobrodzieje, refleksją nieznanego autora, niech będzie ona dla nas pomocą w owocnym przeżyciu czasu Wielkiego Postu.

Z czego zrezygnuję w Wielkim Poście?

Zrezygnuj z narzekania – skoncentruj się na wdzięczności.

Zrezygnuj z pesymizmu – stawaj się optymistą.

Zrezygnuj z gorzkich sądów – myśl życzliwie.

Zrezygnuj z nadmiernej troski – zawierz Opatrzności Bożej.

Zrezygnuj ze zniechęcenia – bądź pełen nadziei.

Zrezygnuj z zawziętości – powróć do przebaczenia.

Zrezygnuj z nienawiści – odpłacaj dobrem za zło.

Zrezygnuj z negatywizmu – bądź pozytywny.

Zrezygnuj z gniewu – bądź cierpliwszy.

Zrezygnuj z małostkowości – stawaj się dojrzalszy.

Zrezygnuj ze smutku – raduj się pięknem, które jest wokół ciebie.

Zrezygnuj z zazdrości – módl się o ufność.

Zrezygnuj z obgadywania – kontroluj język.

Zrezygnuj z grzechu – wracaj do cnoty.

Zrezygnuj z rezygnowania – wytrwaj!

Niech z tej refleksji każdy zaczerpnie coś dla siebie.

Panie Jezu, u progu Wielkiego Postu przychodzę do Ciebie i przynoszę Ci wszystkie rany mojego życia i wszystkie rany, które w swoim życiu zadałem. Zanurzam siebie i każdego człowieka, którego stawiasz na drogach mojego życia, w Twojej Przenajdroższej Krwi. Proszę, aby Ona przyniosła nam uzdrowienie, którego tak bardzo potrzebujemy.

Z darem wdzięcznej pamięci w modlitwie i serdecznymi pozdrowieniami

Siostry Pallotynki z Białorusi.

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

 

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl

 

Adopcja Serca Ruch "Maitri"

www.maitri.pl

św. Wincetnty Pallotti

21.png

INTENCJA MISYJNA

2021 03

Siostry Pallotynki w Afryce

1

dziękują za 1%

2.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter